Idealne espresso | NO54 - blog

Idealne espresso

Idealne espresso to nie lada wyzwanie. Pozwól więc się wprowadzić..

Nie od dziś wiadomo, że w całym królestwie kaw, to właśnie espresso nosi koronę. Z racji tego, że espresso to baza praktycznie każdego kawowego napoju, warto wiedzieć jak je przyrządzić. Sama procedura oczywiście jest ważna, ale ważniejsze jest wcześniejsze przygotowanie. Jak więc zabrać się za idealne espresso?

Przede wszystkim ziarna

Wielokrotnie piszę i zwracam uwagę na to, że innych ziaren używa się do espresso, a innych do metod przelewowych. W NO54 skupiamy się na średniociemnym paleniu, które jest przeznaczone do kolby i ekspresu automatycznego, czyli do espresso. Jeśli więc jesteś miłośnikiem espresso i kaw mlecznych, skup się w pierwszej kolejności na stopniu wypalenia swoich ziaren.

Co dalej z ziarnami? 

Skoro rodzaj palenia mamy omówiony, musimy wiedzieć co w ogóle ma być palone. Oczywiście arabica, a najlepiej jej blendy, czyli mieszanki różnych jej odmian. Pozwoli to uzyskać dobry, intensywny smak ograniczając nuty goryczki czy kwasowości. Intensywność smaku dobieramy według własnych preferencji. W naszej ofercie do wyboru mamy 3 różne intensywności, delikatne, średnie i mocniejsze. Dla tych, którzy wymagają mocniejszej dawki kofeiny sprostać może mieszanka arabik z dodatkiem robusty.

Woda

Ciekawostką o której mało kto wie, jest to, że espresso w 88% składa się z wody, a tylko z 12% kawy, także jej odpowiedni wybór jest bardzo ważny. Wybierajmy przefiltrowaną, o małej zawartości minerałów. Woda do kawy musi być miękka. przykładem takiej wody jest woda źródlana. 

Stopień mielenia kawy

Mamy 6 stopni zmielenia kawy. Od Extra fine (drobno zmielona) do coarse (grubo zmielona). Idealne espresso wymaga drugiego stopnia zmielenia, mianowicie fine, czyli po prostu drobno. Jeśli zmielimy za mocno, kawa może nie przepuścić wody. Jeśli natomiast za mocno, kawa będzie mdła i wodnista. 

Jak się zabrać za idealne espresso? 

Nim w ogóle zabierzemy się za kawę, przepuszczamy przez ekspres wrzątek. Jeśli już to zrobimy, portafilter, czyli kolbę dokładnie wycieramy i dodajemy 8g kawy na pojedyncze espresso. Kolby nie opieramy na wąsach przy używaniu tampera. Przykładamy tamper i z 20kg naciskiem nabijamy kawę. Robimy to w taki sposób, aby uniknąć chanellingu (kanałowania). Wkładamy Portafilter w ekspres i przepuszczamy przez nią  30ml wody (93 stopnie). Zasada jest taka, im ciemniej palona kawa, tym krócej ma trwać kontakt kawy z wodą. Podobnie z temperaturą. Im wyższa, tym krócej. Dlaczego tak? ponieważ szybciej doprowadzamy do ekstrakcji (15-30 sekund)


Udostępnij Wróć do listy bloga